ΝΕΟΛ ΝΕΑ

ΝΕΟΛ-ΦΑΕΘΩΝ ΑΝΤΙΡΙΟΥ 93-61

12188481 901360389917258 1767472770 n

ΝΕΟΛ- ΦΑΕΘΩΝ ΑΝΤΙΡΙΟΥ 93-61

Άλλο ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα μας, που παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 3 δεκάλεπτα, επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του ΦΑΕΘΩΝ με 93-61.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με γρήγορο ρυθμό και να ακολουθούν από κοντά στο σκορ μέχρι το 4ο περίπου λεπτό. Ο ΝΕΟΛ προσαρμόστηκε στο ρυθμό τους , πίεσε πολύ στην άμυνα και πήρε εύκολα μια διαφορά 14 πόντων, κλείνοντας το 10λεπτο με σκορ 28-14.
Στο δεύτερο 10λεπτο, οι παίκτες μας συνέχισαν να σκοράρουν με καταιγιστικό ρυθμό μεγαλώνοντας τη διαφορά με άνεση και φτάνοντας στο ημίχρονο με 58-30.
Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και ο κόουτς Μάρκος Τζουγανάτος δοκίμασε πολλά σχήματα στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο , με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μικρή ανάσα και να φτάνουμε στο 80-47.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν , όπως αναμενόταν, διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Μάρκος Τζουγανάτος έπαιξε όλη την τέταρτη περίοδο με τους παίκτες που είχαν λιγότερο χρόνο στο παρκέ , δίνοντας τους την ευκαιρία να παίξουν παραπάνω από ό,τι συνήθως σε ένα επίσημο αγώνα. Το παιχνίδι έληξε με 93-61 και έφερε την ομάδα μας ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.
Από τον ΝΕΟΛ ξεχώρισε ο Ανδρέας Πυλαρινός που πέτυχε 19 πόντους με 4 τρίποντα και πολύ υψηλό ποσοστό ευστοχίας, ο Γεράσιμος Αντωνάτος για το παιχνίδι του συνολικά, ενώ εντυπωσιακά ήταν και τα δύο απανωτά καρφώματα του Χρήστου Αραβαντινού στην τρίτη περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 30-16, 22-17, 13-14, τελικό 93-61

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος 14, Παπαγιάννης 13 (1), Κυριακάτος, Αραβαντινός Χρήστος 9 (1), Κλαυδιανός Γιάννης, Συνοδινός Χρ. 8, Κωνσταντόπουλος 10 (1), Σκροπολίθας 2, Αθανασόπουλος 4, Μπελίτσης 4, Πυλαρινός Ανδρέας 19 (4), Τρυφωνόπουλος 10.

ΦΑΕΘΩΝ ΑΝΤΙΡΙΟΥ (Ζάκας): Δρίβιλας 7, Κατσούδας 8, Μαργαρίτης 9 (1), Καλπουζάνης, Ευθυμιόπουλος, Σπανός 6, Τσιμπούκης 20 (2), Βρυώνης 11 (1).