ΝΕΟΛ ΝΕΑ

ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ – ΝΕΟΛ 56-76

20161106 130845

Η ομάδα μας συνέχισε το σερί των νικηφόρων αγώνων της , περνώντας και από το Αίγιο , χωρίς να χάσει σε κανένα σημείο την πρωτοπορία στο σκορ και τον έλεγχο του αγώνα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκινήσαμε κάπως νευρικά με μέτρια άμυνα και ο αγώνας φαινόταν αμφίρροπος. Όμως στη συνέχεια με πίεση στα ¾ του γηπέδου, βγάλαμε πρωτεύοντες και δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 10-20 υπέρ μας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας ξεπερνώντας το κάπως νωχελικό ξεκίνημα που επέτρεπε στο Αίγιο να ακολουθεί από κοντά στο σκορ, ξέσπασαν επιθετικά φτάνοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (14-34). Οι παίκτες του Αιγίου επέμεναν και εκμεταλλευόμενοι την κάποια χαλάρωση που έδειξαν οι παίκτες μας, έκλεισαν τη διαφορά φτάνοντας στο 26-38 στο ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Αίγιο με υπερπροσπάθεια έφτασε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους , αλλά κάπου εκεί στο 35, ο ΝΕΟΛ έσφιξε και πάλι την άμυνά του, έβγαλε κάποια εύκολα καλάθια και με τρίποντο στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, έφτασε να προηγείται με 58-39.
Το τέταρτο δεκάλεπτο, αποδείχθηκε τυπική διαδικασία, αφού η πιο μικρή μεταξύ των ομάδων διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 15 πόντους. Στο τελευταίο δίλεπτο, κάποιες ατομικές ενέργειες των παικτών μας, έφεραν το τελικό 76-56.

Ο ΝΕΟΛ την επόμενη Κυριακή στις 15:30 αντιμετωπίζει την ομάδα του Προφήτη Ηλία (ΠΑΟΚ) , πηγαίνοντας για το 6 στα 6!
Καλούμε τους φιλάθλους μας να είναι και πάλι εκεί για να στηρίξουν την προσπάθεια της ομάδας μας!

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 26-38, 39-58, 56-76

ΑΙΓΙΟ : Τσάλτας, Βαγενάς 7, Χατζηβασιλείου 6 , Κωστόπουλος 14 (2), Καριοφύλης 4, Κυρίτσης, Μέρμηγκας, Τσιάρας 12 (1), Κωνσταντακόπουλος 5, Καραφώτσας 8.

ΝΕΟΛ: Αντωνάτος 14, Παπαγιάννης 8, Συνοδινός Π. 17 (3) , Αραβαντινός 6, Κλαυδιανός, Συνοδινός Χ. 5, Κωνσταντόπουλος 3 (1), Αθανασόπουλος, Μπελίτσης, Σκροπολίθας 3 (1), Τρυφωνόπουλος 20.