ΝΕΟΛ ΝΕΑ

ΝΕΟΛ-ΑΧΑΙΟΣ 75-63. Aισιοδοξία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος

DSC 0960

Η ομάδα μας, σε ένα πολύ σκληρό και με πολλά φάουλ αγώνα, επικράτησε καθαρά του αντιπάλου της, κερδίζοντας και στα τέσσερα δεκάλεπτα. Μορφή του αγώνα ο Παναγής Συνοδινός, που επιθετικά τουλάχιστον πήρε την ομάδα στην «πλάτη» του, πετυχαίνοντας 26 πόντους με μεγάλο ποσοστό ευστοχίας. Άξιος συμπαραστάτης στο σκοράρισμα, ο τραυματίας Χρήστος Συνοδινός που πετυχαίνοντας στο σχετικά μικρό χρόνο συμμετοχής του 17 πόντους, έκοψε τα πόδια και τις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Κλειδί πάντως για τη νίκη, ήταν η προσήλωση των παικτών μας στην άμυνα σε όλο το παιχνίδι. Στον τομέα αυτόν, μπορούμε να πούμε ότι όλοι διακρίθηκαν με καλύτερους τον Φώτη Κολοβό με πέντε κλεψίματα και τον Αλέξανδρο Μπελίτση με την άμυνα του στους αντίπαλους ψηλούς.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 18-15, ενώ το παιχνίδι έδειχνε ντέρμπυ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αχαιός μπήκε δυναμικά και πέρασε μπροστά – για πρώτη και τελευταία φορά στον αγώνα. Ένα time-out από τον Μάρκο Τζουγανάτο, επιστροφή με δύο αναπάντητα τρίποντα από Παναγή Συνοδινό και Διονύση Μπακούρο και εξαιρετική άμυνα έφερε την ομάδα μας να προηγείται με 9 πόντους στο ημίχρονο: 35-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό. Οι αντίπαλοι που υπερτερούσαν σε σωματική δύναμη, επέλεξαν να την αξιοποιήσουν, οπότε φορτωθήκαμε με πολλά φάουλ ενώ οι παίκτες του Αχαιού ήταν πολύ εύστοχοι στις ελεύθερες βολές. Παρόλα αυτά, το σωστό rotation από τον προπονητή μας, κατάφερε να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι τα ατού της ομάδας μας, ενώ όλοι οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν μεγάλες μάχες με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγούμαστε με 57-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ήταν πλήρης στο γήπεδο, συγκεντρωμένη αμυντικά και παρά τις κάποιες κακές επιλογές μας στην επίθεση και την ευστοχία των αντιπάλων στις ελεύθερες βολές, διατήρησε τη διαφορά των 12 πόντων μέχρι το τέλος. Να σημειώσουμε εδώ, ότι οι αντίπαλοι κυνήγησαν το παιχνίδι και τη μείωση της διαφοράς μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα και ενώ ο Μάρκος Τζουγανάτος είχε ρίξει στο παρκέ και τα νεαρότερα μέλη της ομάδας μας.

Βλέπουμε με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αν η ομάδα μας κατορθώνει να μένει προσηλωμένη στους αμυντικούς της σχεδιασμούς, δεν έχει να φοβηθεί κανέναν αντίπαλο !

Διαιτητές: Κανελόπουλος, Λαμπίρης

Δεκάλεπτα 18-15, 35-26, 57-44, 75-63

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος) Αντωνάτος 4, Σταθάτος, Συνοδινός Π 26(2), Αραβαντινός, Κολοβός 6, Συνοδινός Χ 17(3), Μπακούρος 3(1), Παπαγιάννης 3, Πλαΐτης, Μπελίτσης 4, Πυλαρινός 10, Παριώτης 2.

ΑΧΑΙΟΣ 47 ( Κοριανίτης) Ζερβός 12, Μασούρας 1, Νικολέντζος 2, Κονταρτζόπουλος, Παλισίδης 7, Πλατής 3(1), Παπαδόπουλος 9(1), Δαρβιρας 2, Νακόπουλος 2, Κατσαΐτης 21(2), Κυρσανίδης 4.