ΝΕΟΛ ΝΕΑ

Ντέρμπι σε όλα του, στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο αγωνας, ΝΕΟΛ – ΑΓΕΖ (60-64)

DSC 0798

Όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Ληξουρίου το μεσημέρι, παρακολούθησαν ένα ωραίο ντέρμπυ ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες που κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ της Ζακύνθου.

Η ομάδα μας ξεκίνησε αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκε με 13-2, αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να βάλει τις φωνές για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Εκείνοι ανταποκρίθηκαν, πίεσαν και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι που έκλεισε με 15-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, αλλά καμιά από τις δύο να μην μπορεί να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας. Η ομάδα μας αμυνόταν καλά, αλλά επιθετικά δεν βρίσκαμε λύσεις ενώ – αντίθετα με τους φιλοξενούμενους – ήμασταν και άστοχοι στις ελεύθερες βολές. Οι παίκτες που πέρασαν σαν αλλαγές δεν έκαναν τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με 30-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ο ρυθμός, ενώ ο Γεράσιμος Αντωνάτος έδωσε ανάσες αμυντικά και επιθετικά στην ομάδα μας και ο Παναγής Συνοδινός σκόραρε από το 25 και μετά συνεχώς. Δυστυχώς, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Ζάκυνθος πέτυχε τρίποντο παίρνοντας μια διαφορά 4 πόντων υπέρ της.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε από όλα: Διακύμανση, νεύρα, γερές κόντρες ενώ ο Παναγής Συνοδινός συνέχιζε να σκοράρει με όλους τους τρόπους φέρνοντας το παιχνίδι σε ισοπαλία 60-60 σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ακολούθησαν φάουλ εκατέρωθεν, οι αντίπαλοι ευστόχησαν σε δύο βολές και έτσι , δεκατρία δεύτερα πριν το τέλος, είχαμε την τελευταία επίθεση. Μία κακή πάσα μας έφτασε όμως για να κλέψουν την μπάλα και να φτάσουν με τη λήξη στο τελικό 60-64.

Από την ομάδα μας που προσπάθησε αλλά βρέθηκε σε κακή ημέρα επιθετικά, καλύτερος παίκτης με διαφορά ήταν ο Παναγής Συνοδινός, ενώ κοντά του σε απόδοση βρέθηκε ο Γεράσιμος Αντωνάτος. Ο «πάγκος» δεν βοήθησε όσο θα θέλαμε, ενώ και ο Χρήστος Συνοδινός που πήρε κάποια κρίσιμα σουτ δεν ευτύχησε να τα δει να καταλήγουν σε καλάθι.
Από την άλλη μεριά, η Ζάκυνθος είχε έμπειρους παίκτες και δεμένο σύνολο και πήρε μια δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη.