ΝΕΟΛ ΝΕΑ

Πήρε το ντέρμπι ο ΝΕΟΛ 64-35 τον Πήγασο

DSC 0753 Αντιγραφή

Στα χαρτιά ο «ΠΗΓΑΣΟΣ» ήταν μια εξαιρετική ομάδα. Αήττητος, είχε κερδίσει και τον Παναχαϊκό που πάει – υποτίθεται τουλάχιστον – για άνοδο και έτσι παίκτες και φίλαθλοι είχαμε προετοιμαστεί για ένα αμφίρροπο αγώνα. Αυτά μέχρι το σφύριγμα της έναρξης!

Οι δύο Συνοδινοί, ο Αλεξόπουλος, ο Παγώνης και ο Βολτέρας τελείωσαν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 27-4 ! Αν και το σκορ δείχνει το ότι οι αντίπαλοι στην κυριολεξία έχασαν τη μπάλα, πρέπει να μείνουμε στην υποδειγματικά πιεστική άμυνα που παίξαμε, στις συνεργασίες και τις σωστές επιλογές στην επίθεση . Σε ατομικό επίπεδο, ο Παναγής Συνοδινός «έπνιξε» τα αντίπαλα play-makers , οργάνωσε, έβγαλε ασίστ και πέτυχε και δύο τρίποντα σε στιγμές όπου ο αντίπαλος προσπαθούσε να πιέσει για να ανακάμψει. Ο Χρήστος Συνοδινός με 6/8 δίποντα, έσπασε τα νεύρα των αντίπαλων αμυντικών, που είχαν να κυνηγάνε και το Βολτέρα – που τους καλωσόρισε με τρίποντο από τα αποδυτήρια – χωρίς να τον προλαβαίνουν! Οι Αλεξόπουλος και Παγώνης έπαιξαν φοβερή άμυνα χωρίς να πάρουν ιδιαίτερες πρωτοβουλίες στην επίθεση , βλέπετε οι τρεις άλλοι της πεντάδας ήταν σχεδόν απόλυτα εύστοχοι.

Ο αγώνας στη συνέχεια θα μπορούσε να έχει τίτλο και «τα πειράματα του Μάρκου». Χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και μάλιστα για αρκετή ώρα , αφήνοντας ακόμα και για δεκάλεπτα στον πάγκο τους πέντε που ξεκίνησαν τον αγώνα. Αυτό σε συνδυασμό και με την άνεση που έδινε η διαφορά, μπορεί να οδήγησε σε κάποια παραπάνω λάθη από τα συνηθισμένα, αλλά πραγματικά έδωσε ευκαιρία να πάρουν εμπειρίες και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση τα παιδιά που έρχονται από τον πάγκο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο παίχτηκε κακό μπάσκετ, αφού οι δικές μας αλλαγές προσπαθούσαν για το κάτι παραπάνω που δεν έβγαινε, ενώ οι αντίπαλοι προσπαθούσαν να μείνουν σε λογική απόσταση στο σκορ. Το επιμέρους σκορ ήταν 8-11 και το ημίχρονο έκλεισε με 35-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, έγιναν κάποιες διορθωτικές κινήσεις, επανήλθαν σταδιακά στο παρκέ και κάποιοι από τη βασική πεντάδα, η διαφορά έφθασε στους 29 πόντους και δύο λεπτά πριν τη λήξη , ο προπονητής Μάρκος άλλαξε με μια κίνηση όλη την πεντάδα – παρά το ότι κάποιες ψυχές ψιλομουρμούριζαν ! Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 48-20 μετατρέποντας το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία.
Πράγματι, το τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και με πολλές αλλαγές από την πλευρά μας, για να τελειώσει με τελικό σκορ 64-35 .

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή στο παρκέ μετά από πάρα πολλούς μήνες (σεισμοί, προσωπικά προβλήματα ) του εμβληματικού αρχηγού του ΝΕΟΛ, Νίκου Πρεντάνου. Ο Νίκος έπαιζε στην ομάδα πριν χτιστεί το κλειστό και μακάρι να τον δούμε να παίζει συμπαίκτης με το γιό του!

Highlights: Ένα απίστευτο – για την κατηγορία και όχι μόνο – κόψιμο του αντίπαλου με το νούμερο 9. Ο Χρήστος Συνοδινός σηκώνεται και αφήνει με λέϊ απ τη μπάλα ακριβώς πάνω από το καλάθι και σε ύψος τριάντα περίπου πόντων πάνω από αυτό, θεωρώντας σίγουρο το δίποντο. Ο αντίπαλος που έρχεται με φόρα από πίσω, με ένα καταπληκτικό σε συγχρονισμό και δύναμη άλμα τη διώχνει καθαρά πάνω από το στεφάνι. Εννοείται πως το καλάθι έπρεπε να μετρήσει , αλλά χαρήκαμε που δεν το μέτρησαν οι διαιτητές.
Το τρίποντο λίγο πιο κάτω από τη σέντρα του Ανδρέα Πυλαρινού , σε νεκρό χρόνο και στη λήξη του αγώνα, που τον «αποζημίωσε» για κάποια σουτ που δεν του βγήκαν σήμερα.
Το γκολ-φάουλ του Μπελίτση (έχει και γενέθλια σήμερα! ) που μαρκαρισμένος από τρεις και με πλάτη στο καλάθι κατάφερε να βάλει τη μπάλα στο πλεκτό!
Την επόμενη εβδομάδα, η ομάδα ταξιδεύει στην Πάτρα για το ντέρμπυ κορυφής με τον Παναχαϊκό.