ΝΕΟΛ ΝΕΑ

Νίκη με καλή εμφάνιση για τον ΝΕΟΛ 61-49 τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

neol amaliada

Η ομάδα μας , πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, επικράτησε αρκετά εύκολα του αντιπάλου της που πάλεψε ως το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο ΝΕΟΛ ήταν σταθερά μπροστά από την αρχή. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 12-3 χάρη στη ευστοχία των Αραβαντινού (8 πόντοι στο 1ο ) και Παριώτη (4 πόντοι στο 1ο ), αλλά ο Κόροιβος μείωνε σταθερά με το σκορ να φτάνει στο 12-10 με τη λήξη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πυλαρινός που ήταν άποντος μέχρι εκείνη την ώρα, ξεκίνησε να σκοράρει σημειώνοντας δέκα σερί αναπάντητους πόντους με 100% ευστοχία στις προσπάθειές του, ενώ ο πολύ καλός σήμερα Αραβαντινός συνέχισε την καλή εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 33-20.

Οι παίκτες του Κόροιβου απλώς προσπαθούσαν να ακολουθήσουν στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΝΕΟΛ βρήκε σκορ και από τους υπόλοιπους παίκτες του: Μπούρας, Πλαίτης σκόραραν σε στιγμές που οι αντίπαλοι είχαν κλείσει τον Πυλαρινό και τον Αραβαντινό ενώ ο Παριώτης ήταν εκτός με τρία φάουλ. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 48-33 ενώ η διαφορά είχε φτάσει στο και στο +23 στα μέσα της περιόδου. Ο προπονητής μας Μανώλης Δούλιας, από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και κρίνοντας σωστά πως η ομάδα μας ελέγχει το παιχνίδι, έκανε αρκετές αλλαγές δίνοντας ευκαιρία σε όλα τα παιδιά της ομάδας να «πατήσουν παρκέ» . Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε μάλλον διαδικαστικά, αφού ακόμα και όταν ο αντίπαλος βρήκε ελεύθερα τρίποντα και ευστόχησε, οι παίκτες μας αντέδρασαν ψύχραιμα σκοράροντας και ανταποδίδοντας άμεσα. Το παιχνίδι έληξε με τρίποντο από τον Κόροιβο σε νεκρό χρόνο.

Ο Κόροιβος έδειξε στοιχεία καλής ομάδας, αλλά ίσως το γεγονός πως ο προπονητής του δεν ήρθε στην Κεφαλονιά, του στέρησε τη δυνατότητα να χτυπήσει «στα ίσα» το παιχνίδι.
Όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις: Ήταν μαχητικοί, συνεπείς στην αμυντική λειτουργία και είχαν ομαδικό πνεύμα.

ΝΕΟΛ (Μ. ΔΟΥΛΙΑΣ) Κλαυδιανός, Παριώτης 5, Αραβαντινός 22, Μπούρας 5, Χαλκιάς, Μουδήλος 2, Δεστούνης, Κυριακάτος, Πυλαρινός 23(1), Πλαΐτης 4.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ν. ΜΩΡΟΣ) Δρυμώνας 3, Παναγιωτόπουλος 9(1), Μώρος 11(1), Κατσιγιάννης 4, Αθανασόπουλος 6, Κοτσώνης, Φιλόπουλος 4, Παπαδόπουλος 12(2).