Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΝΕΟΛ

NEOL PROKRISI STON TELIKO13 1024x685

Ν.Ε.Ο.Λ. – ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ 55 – 54

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα, ο οποίος στην κυριολεξία “έσπασε καρδιές”, ο Ν.Ε.Ο.Λ. επικράτησε στα τελευταία δευτερόλεπτα της Απολλωνιάδας με 55-54, έκανε το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους Μεγάλους Τελικούς της Α1 ΕΣΚΑ-Η!

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-7 στο α’ δεκάλεπτο και 27-19 στο ημίχρονο, έχοντας ως όπλο της την εξαιρετική αμυντική λειτουργία.

Από τις αρχές της γ’ περιόδου, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και μείωσαν στο καλάθι (35-33, 30′). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό θρίλερ για όσους το παρακολούθησαν. Η Απολλωνιάδα, με αυτοπεποίθηση και ευστοχία από τα 6,75, εκμεταλλεύομενη και την νευρικότητα των παικτών μας, κατάφερε να προσπεράσει και να προηγηθεί με +7, τρία λεπτά πριν το τέλος (43-50, 37′). Στο σημείο εκείνο, η έμπνευση του προπονητή του Ν.Ε.Ο.Λ. να χρησιμοποιήσει σχήμα 5 κοντών (!) άλλαξε άρδην το σκηνικό. Με μεγάλη πίεση σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, η ομάδα μας έφθασε σε απόσταση βολής (50-52, 39′) και πέρασε μπροστά στο σκορ με το μοναδικό της τρίποντο στον αγώνα (53-52, 40” πριν το τέλος). Η Απολλωνιάδα απάντησε ακαριαία (53-54, 21” πριν τη λήξη), ωστόσο δύο εύστοχες βολές έβαλαν τον Ν.Ε.Ο.Λ. ξανά στη θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν την τελευταία τους επίθεση και ο Ν.Ε.Ο.Λ. πανηγύρισε το σημαντικότερο ροζ φύλλο της χρονιάς!

*Πλέον ο Ν.Ε.Ο.Λ. θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη 06/06 και ώρα 19:00 τον Α.Σ.Κ. στο Κλειστό Γυμναστήριο Αργοστολίου, στο πρώτο παιχνίδι των Τελικών της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Η σειρά θα ξεκινήσει με 2-0 υπέρ των γηπεδούχων από τις ισάριθμες νίκες τους στην κανονική περίοδο.

*Οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία και η διοίκηση του Ν.Ε.Ο.Λ. ευχαριστούν θερμά τον έκτο παίκτη της ομάδας, τον φίλαθλο κόσμο του Ληξουρίου, ο οποίος έδωσε τεράστια ώθηση στην ομάδα για να πετύχει τη σπουδαία αυτή ανατροπή!

Τα δεκάλεπτα: 17-7, 27-19, 35-33. 55-54

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 12, Παπαγιάννης 4, Ντούλες 9 (1), Βεργανελάκης 11, Χ. Συνοδινός, Λιάκος 3, Αθανασόπουλος, Μαρούλης 6, Τρυφωνόπουλος 10

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Δελέγκος): Παρασκευόπουλος 2, Α. Μπαζίνας 9 (1), Αζής 4, Παπαφωτίου 19 (3), Κασπίρης 9 (2), Κυριαζής 3 (1), Μητρόπουλος 8